сряда, февруари 21, 2018

Grandmother's recipes: Agnes / Рецептите на баба: Агнес


Десерт



Незнам откъде идва името на този десерт, незнам и откъде се е появил, но определено знам колко е вкусен.


Десертът Агнес е в старите тетрадки на много баби, но аз съм се спряла на рецептата на бабата на моят мъж. Той често ми говори за прекрасните гозби на баба си и аз реших да го изненадам със сладкиш от нейните рецепти.


Промених само грамажът на продуктите и замених за блата пудрата захар с нерафинирана.

Продукти:


200 г масло
1 ч.ч. нерафинирана захар 
1 ч.ч. брашно
1 ч.ч. смлени орехи
4 белтъка

Глазура:
4 жълтъка
1 ч.ч. пудра захар
ванилов екстракт

Започваме с приготовление на продуктите. Нашите баби са живеели във време, когато са разполагали с пресни яйца, домашно масло и орехи. Е, ние ще се доверим на производителите, но и ще изберем пресни продукти. Задължително условие е яйцата и маслото да са със стайна температура.


Мекото масло се разбива със захарта много добре. Прибавят се ванилията, брашното и орехите, но вече не използваме миксер, а продължаваме като нашите баби, с бъркалка или дървена лъжица.


Разделяме яйцата на белтъци, желтъци и...черупки. Разбира се, черупките няма да използваме, а ще се ориентираме към белтъците. 


 
Разбиваме белтъците с щипка сол много добре.





 Към маслената смес започваме да прибавяме от белтъчената смес много внимателно, за да не спаднат белтъците. 






Подходящ размер за това количество смес е тавичка около 30см на 20см.
Закриваме дъното с хартия за печене. Аз намазвам хартията с малко олио. Знам, че може би не е нужно, но аз предпочитам да се застраховам двойно. Изсипваме сместа в тавата.





Печем за около 25-30 минути в предварително загрята фурна на 180 градуса до приятен златист загар.


За глазурата жълтъците се разбиват с пудрата захар на водна баня, като внимаваме да не сварим жълтъците. Когато сместа се е увеличила и е станала кремообразна, добавяме ванилов екстракт.



 Намазваме глазурата върху добре изстиналият сладкиш. Важно условие за постигане на перфектен резултат е блатът да е изстинал много добре.
Оставя се да престои 24 часа, за да изсъхне глазурата. В много рецепти предлагат да се изсуши сладкиша на ниска температура в печката, но аз предпочитам старият изпитан начин на нашите баби.















Няма коментари:

Публикуване на коментар