Домашно приготвени макаронени изделия! Не случайно започнах с думата макаронени изделия. В българският език под думата паста се разбира парче торта, независимо дали парчето е кръгло, триъгълно или правоъгълно...
Но днес ще се възползвам от италианската дума- паста! Все пак оттам произлиза. Видовете паста се различават по тяхната форма. Аз например предпочитам талятели.
Приготвянето на паста е изключително лесно, ако спазваме някои основни правила.
Първото правило е, че на 100г брашно се слага 1 яйце. За отличен резултат се използва брашно семолина. Ако искате пастата да е по-жълта добавете и 1 жълтък.
Както при всички тестени изделия, така и при пастата първо се прави кладенче в брашното и се слагат вътре яйцата. Няма нищо по-различно в месенето на тестото за паста. Самото месене продължава няколко минути чрез силно натискане и ако имаме проблем с прекалено сухо тесто, просто навлажняваме с вода ръцете си и продължаваме докато стане еластично. Ако използвате обикновено брашно е възможно да имате нужда не само от навлажняване на ръцете, а и да добавите малко вода. Накрая завиваме купата с готовото тесто с прозрачно фолио и оставяме поне за 30 минути да си почине.
Единственото условие преди да започнем работа с тестото е да наръсим плота с брашно. Режем тестото на няколко по-малки топки, колкото юмрук или топка за голф и приплескваме всяка преди да я пуснем за разточване през машината за паста.
Първият път, когато правих паста имах перфектен учител, моята приятелка Мелина, с която често готвим заедно.
https://melmade.com/
Започваме разточването от най-ниската степен и постепенно стигаме до желаната дебелина. Аз използвам номер 6 или 7. След като сме изтънили достатъчно парчето тесто, пускаме го и през частта за нарязване на желаната паста. За да не ви се слепва тестото набрашнявайте постоянно.
Ако искате равиоли, изрязвате с чаша и слагате от желаната плънка.
Разбира се, ако нямате машина за паста, просто разточвате добре тестото с точилка и режете ленти с остър нож.
След като сме нарязали пастата, оставяме да се изсуши за известно време.
Ето, че си имаме вече прясна паста и идва ред за нейното сваряване. То не бива да продължава повече от 3-4 минути. Аз варя по-тънката паста 2-3 минути, а ако е по-дебела не повече от 4.
Оттук нататък вече е въпрос на вкус за избора на сос за нашето ястие.
Ние с Мелина си избрахме морска паста и Болонезе.
Добър апетит!
Няма коментари:
Публикуване на коментар